• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/info@otek.org.tr

TARTIŞMA PANELİ

Değerli site üyeleri

İstediğiniz konuda görüş ve önerilerde bulunabilir ve aynı zamanda site içi arkadaşlık ortamında daha samimi bilgi alış-verişinde bulunabilirsiniz.

Örnek verirsek:

*Spor hıyararşiyi önlediği gibi verimliliğe de oldukça katkı sağlar...

*Spor okul yaşantısında da başarıya katkı sağlar...

*Spor kötü alışkanlıklardan uzak tutar...

*Spor sağlığımız için birçok dikkat edilecek kuraldan uzaklaştırdığı gibi, birçok masraftanda da kurtarır...dolayısıyla çok iyi bir sağlık regülatörüdür...

 

Spor-Bölüm 1- Hüseyin Ayan 

 Spor nedir, ne içindir ne zamana kadardır?Biz insanlar anatomik olarak bir fiziksel beden ve ayrıca bunu idare eden bir mantık düzenine sahip dünyada en gelişmiş varlık konumundayız.Bu fiziksel bedenin (etki-tepki işlevi yoğun) yanında mantıksal (bütün verileri alır, değerlendirir ve çıkan sonuç doğrultusunda hareket eden) bir yapımızın olması Spor kelimesinin amaç ve beklentiler doğrultusunda bir form altına girdiğini görüyoruz.  Spor gerçekte bir makine olan vucudumuzun normal işlevlerini daha rahat yapması için zaman zaman bu vucudu antre etmek olarak yorumlanabilir.Buradan hareketle, vucut ve ruh sağlığımız için olmazsa olmazlardan bir işlev haline gelmiştir.  Spor İlkçağlardan bu yana bilinçli veya bilinçsiz yada belli bir amaca yada yarışmaya yönelik veya değil şeklinde İnsanlığın hayatında her zaman yer almıştır.Buna örnekler verirsek; ilk zamanlarda karın doyurmak için yapılan av’lara hazırlık çalışmaları, erkeklerin kızlara kendilerini beğendirmek için hüner çalışmaları, güç gösterisi için yapılan çalışmalar v.b. hep sporun ta kendisi olmuştur. Çok değişik alanlarda yapılan birçok kez hayat mücadelesi zamanla yarışma fikrini doğurmuş, bu fikirden hareketle birçoğumuzun bildiği gibi birçok dalda yarışma şekline döndürülerek toplumun ilgisini çekmeyi başardığımız bir aktivasyon olarak bugün yarışanı ve seyredeni ile gerçek bir toplumsal hareket olmuştur.Hatta Olimpiyat ve Dünya şampiyonaları yapılarak bu işin en üst seviyede organizasyon haline geldiğini ve bu dönemlerde TV’lerin başından ayrılamadığımızı, bütün planlarımızı TV’de yayınlanacak spor yarışma saatine göre yaptığımızı da hepimiz çokça yaşıyoruz.  Böylece Spor, amaçlara göre dallara ve beklentilere göre de antrenman programı şeklinde yapılmaya başlanmıştır.  Spor, hepimizin bildiği gibi, profesyonel spor kulüpleri, amatör spor kulüpleri, Jimnastik salonları, halı saha gibi örgütler ve en yakınımızda bulunan alanların yeteneğimize göre kullanılması ile yapılabilmektedir.  Kulüp bazında Spor yapmak için, ciddi bir çalışma programı ile belli bir amaca yönelik olarak kendimizi ayarlamamız gerekmektedir. Burada ayrıca Spora başlama yaşı da amaca göre önem taşımaktadır.Diğer alanlarda yapılacak sporlar ise daha çok yarışma amacından uzak olsa bile, günlük amaç için veya daha çok sağlığımız için yapmaya çalıştığımız sporlar olarak değerlendirebiliriz. Bu sporlar, hiç spor yapmamış yada daha önce herhangi bir spor dalında spor yapmış bir yetişkinin, sağlığı yada benzeri amaçlar için yaptığı çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır.Spor dalları, amatör yada profesyonel sporlar ve bunlara katılım. Sağlık için spor. Kişiye göre spor gibi konularda sizlerle olmaya devam edeceğim.Bu konularda herhangi bir öneri yada sorularınız için huseyin@otek.org.tr ye ileti gönderebilirsiniz.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Yönetim Kurulu
Hava Durumu
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret112613
Takvim
Haberler